درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
سلام به همه ی دوستان
توی ماکارونی های با قطر 3 و به بالا تک بهتره یا آنکارا؟
پاسخ
با سلام خدمت آقای فراهانی
قطر ماکارونی تک 2.8 میلی متر (یعنی زیر 3 میل) و قطر ماکارونی آنکارا 4 میل، خب نسبت به مقطعی که ماکارونی آنکارا داره مقاومت بیشتری نسبت به ماکارونی تک داره در کل هر دو این ماکارونی ها استفاده خاص خودشون رو دارن بسته به طراحی و محاسبه شما در سازه مصرف میشن و نمیشه گفت کدوم یکی بهتره
در مورد مقاومت ماکارونی تک و آنکارا در تاپیک زیر بحث شده می تونید مطالعه کنید.
http://www.itssa.ir/forum/showthread.php?tid=485&page=5
موفق و سربلند باشید
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط ساجده نوروزی ، علی رنود ، محمد طیبی
سلامHeart
من تاحالا هرچی سازه ساختم کششی هارو با باریلا کار کردم
ولی این دفعه میخوام زارارو امتحان کنم،کسی میدونه کجا میتونم پیداش کنم؟
باریلارو جز تهران جای دیگه پیدا نمیکنمHuh
ممنون میشم اگه راهناییم کنید...
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، اشکان رستگارمنش
*
*
پاستازارا تهران پیدا میشه برو نیاوران فرمانیه ولنجک سوپر هاو سر بزن داره ولی از من میشنوی باهم فرق چندانی ندارند همون باریلا خوبه
(03-31-2013، 02:55 AM)حمید فراهانی نوشته است:  سلام به همه ی دوستان
توی ماکارونی های با قطر 3 و به بالا تک بهتره یا آنکارا؟

آنکارا به نظره من بهتره و بهتر جواب میده، فرق اصلی این دوماکارونی رو با چیدمانشون تو فشاری ها میتونی بفهمی
To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط فرهاد نوروززاده ، هادی نظری ، محمود کاظمی
(03-31-2013، 08:15 AM)هادی نظری نوشته است:  سلامHeart
من تاحالا هرچی سازه ساختم کششی هارو با باریلا کار کردم
ولی این دفعه میخوام زارارو امتحان کنم،کسی میدونه کجا میتونم پیداش کنم؟
باریلارو جز تهران جای دیگه پیدا نمیکنمHuh
ممنون میشم اگه راهناییم کنید...

با سلام
در مورد اینکه ماکارونی زارا کجا گیر میاد فک نکنم زارا ماکارونی کمیابی باشه Undecided توی شیراز راحت گیر میاد، توی تهران هم اگر برید ناصر خسرو کوچه مروی میتونید به راحتی این ماکارونی رو گیر بیارید... در ضمن اونجا میتونید ماکارونی های دیگه ای مثل فیلیز هم پیدا کنید Smile
درباره مقاومت زارا بهتون بگم که ارزش تست کردن رو داره چون من خودم از زارا خوب جواب گرفتم ... تولید 2011 در تست تا 6.5 کیلو هم رفت.
موفق و پیروز باشید
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، اشکان رستگارمنش ، محمد طیبی
یکی از مشکلات بزرگ و تاثیرگذار در ساخت سازه تغییر شکل سازه بعد از ساخته که معمولا به شکل باد کردن کشیشی ها خودشو نشون میده، با اجازه دوستان قصد دارم چنتا نکته از تجربیاته تیم خودمون و دوستان بگم تا این مشکل به حداقل برسه:
مشکل تغییر مشکل در سه زمان میشه کاهش پیدا کنه: قبل از ساخت - در حین ساخت - بعد از اتمام ساخت

1. قبل از ساخت:
مهم ترین نکته در این مدت نحوه نگهداری مصالح است و باید یک سری از مسایل رعایت بشه. بهترین حالت نگه داری ماکارونی های بلند به صورت کاملا خوابیده روی زمین یا میزه، مثلا هیچ وقت ماکارونی رو به دیوار یا چیز دیگه ایی تکیه یا زیرش چیزی نگذارید که ی طرفش بالا باشه اون طرف پایین چون ماکارونی بر اثر وزن خودش تغییر شکل میده ( پدیده خزش ). بعضی ها هم میان ی سری کارهای عجیت می کنند مثالا آویزونشون می کنند که صاف بشند که من خودم مخالفم چون محیط باز رو ماکارونی تاثیر میذاره و کلا توصیه می کنم همیشه حتی در بسته های نیمه پر روهم ببندبد که با محیط بیرون در تماس نباشه

2. درحین ساخت:
هیچ وقت ماکارونی ک خودش خیلی تاب داره رو استفاده نکنید و سعی کنید موقع اتصال کششی ها اونا رو محکم بکشید و به فشاری ها وصل کنید البته با دقت. مهم این نیست که همه المان ها مثله سیم گیتار بشه مهم اینه که همشون یکسان در کشش باشند چون شما هرکاری کنید بعد از ساخت سازه کششی هاتون یکم تغییر شکل میده پس اگه ی عضو همین طوری خودش تاب داره ببینید بعد از ساخت چی میشه ... . بازم میگم هدف اینه که همشون به یک اندازه تغییر شکل بدن در حین بارگذاری، پس در حین ساخت اگه قراره شل باشن باید همشون باشند اگه قراره نباشند باید همشون نباشند. دو قاب رو هر چه سریع تر عمودش کنید و گره مرکزی رو آزاد نگه دارید که اگه کرنشی بوجود اومد تاثیرش به حداقل برسه

3. پس از ساخت:
و پس از ساخت هیچ وقت سازه رو نخوابنید به پهلو برای حمل و نقل چون نابود میکنه تمام زحمات رو. همیشه سازه رو در حالت عادی و سرپا نگه داری کنید که اگرم کرنشی به وجود اومد در راستای گره مرکزی و عمود به وجود بیاد که تاثیرش خیلی کم تره. حالا بعضی ها هم میان کششی افقی (عرشه) رو کلفت می زنند که از اون شکل کرنشش جلوگیری کنند که اونم جایه بحث داره
*
*
Oscar Wilde
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط فرهاد نوروززاده ، هادی نظری ، علی رنود ، محمود کاظمی ، محمد طیبی
سلام
یک مقدار درگیر کارام و یک مسابقات استانی هستم کمتر میرسم به سایت سر بزنم عذر میخوام...
در مورد نکاتی که جناب رستگارمنش گفتند در بسیاری از موارد با ایشون موافقم اما...
در قسمتی از مرحله دوم گفتید مهم اینه که کششی های تاب افتاده را محکم بکشید!!!این خیلی خیلی کار مضری هست برای سازه چون بعد از اینکه بار از روی المان برداشته بشه تمام اون تمایلی که کششی به کاهش طول داره دقیقا روی اتصال میفته و اتصال رو ضعیف میکنه و همچنین یک نامتقارنی نامحسوس در سازه ایجاد میکنه
بهترین راه حل اینه که فقط به کمک چسب کاغذی روی پلات روی محور خودش از کناره ها کنترلش کنیم و بعدش هم خیلی ساده به فشاری چسب بشه اینطوری امکان نداره قوس برداره...
یک نکته دیگه
اگر اول گره مرکزی را چسب کنیم و بعد از نیم ساعت گذشتن از چسب دو قلو، بیایم فشاری ها رو چسب کنیم اونوقت کششی ها ابدا قوس توشون نمی افته مگر اینکه برای سه بعدی کردن بد کار کنیم اونوقت در جهت عمود بر صفحع قوس بر میدارن
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، محمود کاظمی ، اشکان رستگارمنش
درود
دم مهندس رنود گرم.
نکته هایی که میگن،من تا حالا انجام نمیدادم
و نمیتونستم راندمانای نجومی بزنم
مطمئنم دفعه بعدی راندمانی بسازم رکورد خودمو میزنم
پاسخ
 سپاس شده توسط محمود کاظمی ، علی رنود
با سلام خدمت اساتید محترم
منم صحبت جناب رنود و درباره کششی تایید می کنم... یه پیشنهادم دارم برای اینکه پول زیادی خرج نکنید و تعداد زیادی ماکارونی باریلا یا زارا بگیرید و بشینید از توی اینا ماکارونی صاف جدا کنید...
کافیه ماکارونی ها رو بعد از اینکه از بسته درآوردید به صورت لوله ای و تقریبا محکم روزنامه پیچ کنید و با چسب نواری دور تادور در یک حالت صاف بپیچید بعدم برای اینکه رطوبت یا عوامل دیگه روشون تاثیر نذاره با سلفون بپیچیش... میبینی که تمام ماکارونی هات بعد از حتی 1 روز صاف شدن... البته موقع پیچیدن حواستون باشه که صاف کنار هم و محکم باشن چون هرطوری که بپیچونیشون به همون حالت تغییر شکل میدن...
پیشنهاد می کنم از الان این سیستمو برای مقداری از مصالحت انجام بدی که همیشه مصالح خوب در دسترس داشته باشی ... با این کار موقع ساخت میبینی که همون طور که جناب رنود فرمودند بعد از جمع کردن گره مرکزی وقتی کششی رو روی پلات میزاری خودش بدون تاب روی خط میمونه ... این بهترین حالتیه که کششی توی سازه قرار میگیره ... یعنی اینکه قبل، در حین و پس از پایان کار به میل خودش توی حالت صاف قرار گرفته (:
موفق و پیروز باشید
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، هادی نظری ، اشکان رستگارمنش
(04-11-2013، 04:32 AM)علی رنود نوشته است:  سلام
یک مقدار درگیر کارام و یک مسابقات استانی هستم کمتر میرسم به سایت سر بزنم عذر میخوام...
در مورد نکاتی که جناب رستگارمنش گفتند در بسیاری از موارد با ایشون موافقم اما...
در قسمتی از مرحله دوم گفتید مهم اینه که کششی های تاب افتاده را محکم بکشید!!!این خیلی خیلی کار مضری هست برای سازه چون بعد از اینکه بار از روی المان برداشته بشه تمام اون تمایلی که کششی به کاهش طول داره دقیقا روی اتصال میفته و اتصال رو ضعیف میکنه و همچنین یک نامتقارنی نامحسوس در سازه ایجاد میکنه
بهترین راه حل اینه که فقط به کمک چسب کاغذی روی پلات روی محور خودش از کناره ها کنترلش کنیم و بعدش هم خیلی ساده به فشاری چسب بشه اینطوری امکان نداره قوس برداره...
یک نکته دیگه
اگر اول گره مرکزی را چسب کنیم و بعد از نیم ساعت گذشتن از چسب دو قلو، بیایم فشاری ها رو چسب کنیم اونوقت کششی ها ابدا قوس توشون نمی افته مگر اینکه برای سه بعدی کردن بد کار کنیم اونوقت در جهت عمود بر صفحع قوس بر میدارن
یاحق

سلام
من یه چیزی بگم که منظورم از محکم کشیدن مممحححححححححححککککککککککککمممممممم کشیدن نبود منظورم این بود که تجربه نشون داده که اگه همینجوری کششی رو موقعی که گره مرکزی چسب زده شده به المان های فشاری بچسبونی به احتمال تقریبا 100 درصد اعضای کشش در کشش کامل نخواهند رفت. دلیل این اتفاق دو چیز میتونه باشه
1. تاثیره جاذبه و همون پدیده خزش در جامدات
2. این حقیقت که چسب دوقلو پس از خشک شدن در مدت زمان 1 الی 2 روز پس ار مصرف یک اضافه حجمی پیدا میکنه که این اضافه حجم باعث از کشش کامل درومدن کششی ها میشه

استدلال مهندس رنود کاملا درسته اگر ماکارونی ماده نرم تری بود. ما به چند صد مگاپاسکال میگیم کشش به چند صدم پاسکال هم میگیم کشش, منظوره من دقیق این بود که حتی موقع اتصال کششی ها به فشاری ها بعد از اینکه چسب های کاغدی رو از رو المان های کششی برداشتید یکم با دو سره انگشت بکشیدشون بعد چسب بزنید به جایه اینکه همینجوری عادی بچسبونید.
البته این حالت میتونه برعکسم انجام بشه یعنی اونایی که ابتدا کششی هارو به قوس وصل میکنند بعد به گره مرکزی که من به شخصه توصیه نمیکنم
امیدوارم منظورم و درست رسونده باشم که باعث آسیب زدن به سازه های دوستان تازه کار نشم
بازم ممنون از مهندس رنود که به این نکته اشاره کردن
*
*
Oscar Wilde
*
*
Martin Luther King
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 4 مهمان