اخطار‌های زیر رخ داد:
Warning [2] count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable - Line: 864 - File: showthread.php PHP 7.3.21 (Linux)
File Line Function
/showthread.php 864 errorHandler->errorدرود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ در زمینه تکنولوژِی بتن
#1
با سلام

اگر خدا بخواد هر چند روز یک بار 5 تا پرسش در زمینه تکنولوژی بتن مطرح می کنم و به صورت جواب های کوتاه ولی جامع پاسخگو خواهم بود.

البته فایل اصلی که خودم آماده کردم در برگیرنده 300 تا سوال و جواب هستش که طی چند وقت در قسمت های مختلف خدمت شما عزیزان قرار می دهم. امیدوار هستم سایر دوستان هم توی تاپیک های مختلف به بررسی مسائل علمی بپردازند.


1. مقدمه

1- منظور از بتن، سيمان هيدروليكي، ملات و گروت چيست؟


بتن مخلوطی از اجزای متشکله یک سیستم است که شامل زیر سیستم های خمیر سیمان (سیمان وآب ) سیستم حباب هوا ، سیستم افزودنیها، سیستم سنگدانه(شن وماسه)و سیستم حد فاصل این اجزاء می باشد.
به عبارت دیگر بتن تركيبي از سنگدانه ها و ماده چسبنده اي است كه آنها را در بر گرفته است. ماده چسبنده معمولاً خمير سيمان هيدروليكي مي باشد كه از سيمان هيدروليكي، آب و احتمالاً يك يا چند ماده افزودني تشكيل شده است. در تركيب خمير گاهي اوقات از پوزالانها نيز استفاده مي گردد. سيمان هيدروليكي سيماني است كه با آب واكنش شيميايي داده (هيدراسيون) و در پي اين واكنش سخت شدن بتن اتفاق مي افتد. ملات تركيبي از خمير سيمان و سنگدانه هاي ريز مي باشد. گروت مخلوطي از مواد سيماني، آب مي باشد كه گاهي در تركيب آن از سنگدانه هاي ريز نيز استفاده مي گردد.(شکل- 1)

[img][تصویر:  ?di=1013366571200][/img]

2- چه عواملي باعث سخت شدگي سيمان هيدروليكي (يا بتن) مي گردد؟

در پي واكنش شيميايي فاز هاي سيمان هيدروليكي با آب (هيدراسيون) ساختار خمير سيمان به آهستگي شكل گرفته و با پيوند ذرات سنگدانه هاي ريز ودرشت به مرور زمان سخت شدگي بتن ايجاد مي گردد.
سيليكات كلسيم هيدراته در بتن تركيبات حاصل از هيدراسيون از بيشترين ميزان برخورد مي باشد و تا زماني كه رطوبت و ذرات سيمان هيدراته نشده حضور داشته باشند هيدراسيون ادامه يافته و بتن افزايش مقاومت پيدا مي كند.

3- آيا ويژگي هاي بتن براي ساخت سازه هاي ايمن و با دوام به اندازه كافي شناخته شده است و يا تحقيقات بيشتري در اين زمينه مورد نياز مي باشد؟

پاسخ در هر دو زمينه فوق مثبت مي باشد ، از طرفي اصول ساخت بتن و قوانين رفتاري بتن باتوجه به تحقيقات و مطالعات گسترده به اندازه كافي شناخته شده است و اين شناخت از بتن ، احتياجات مهندسين در زمينه هاي طراحي ، ساخت و بر پا نمودن شازه ها را پاسخگو است. ليكن هنوز تحقيقات در زمينه بتن ادامه دارد زيراپيشرفت علوم و فنون مختلف ،ابداع ماشين آلات جديد و طراحي انواع سازه ها ، مطالعه و تكامل خواص بتن را ناگزير مي نمايد.اگر بتن به عنوان يك ماده اصلي ساخت و ساز بناها همچنان مطرح باشد، با توسعه اطلاعات و دانش حاصله از تحقيقات و تجربيات مستمر بايد بتوان پاسخگوي ملزومات جديد مورد نياز در آينده بود.


4- لازمه داشتن يك سازه بتني موفق چيست؟


طبق اولين كتاب مقدماتي بتن، بتن بايد مقاومت كافي به منظور حمل بارهاي وارده داشته باشد. همچنين بايد قادر به تحمل شرايط محيطي كه در معرض آن قرار مي گيرد بوده و نيز توليد آن در مقايسه با ساير موارديكه از نظر مقاومت و دوام با آن برابري مي نمايد و مي توانند جايگزين آن گردند از نظر اقتصادي مقرون به صرفه باشد. موارد فوق را مي توان در سه واژه مقاومت، مقاومت در برابر فروپاشي (degradation) و صرفه اقتصادي خلاصه نمود.

5- به منظور اطمينان از حصول سازه اي با دوام با عمر طولاني علاوه بر انتخاب و نسبت بندي صحيح اجزاء چه مواردي ديگري بايد در نظر گرفت؟

اهم ملزومات در اين زمينه طبق ACI 304R به مراحل اندازه گيري، اختلاط، انتقال، استقرار، عمل آوري ونظارت و بازرسي ارتباط مي يابد.
الف) همه مصالح بايد مطابق با مشخصات فني باشند.

ب) شيوه هاي نگهداري، حمل و اندازه گيري همه اجزا بايد به گونه اي باشد كه بتوان مخلوط مورد نظر را در هر زمان به دقت تهيه نمود(ACI 213 , 221).

ج) بتن بايستي به اندازه كافي مخلوط شده و روشهاي اتخاذ شده براي انتقال و استقرار بتن بگونه اي باشند كه از جداشدگي و هدر رفتن اجزا جلوگيري شود. همچنين بتن متراكم شده بايد همگن بوده و فاقد سطوح كرمو ( يا rock pockets) باشد. (ACI 309)

د) چيدمان درزها و شيوه هايي كه به منظور ايجاد پيوستگي بين بتن ريزي هاي متوالي استفاده مي گردد داراي جزئيات مهمي بوده كه مي تواند اثر حياتي بر عملكرد سازه داشته باشد. حتي اگر خود بتن بادوام باشد. در نقش سازه ها بايد زهشكي پيش بيني گردد. زيرا با اين كار از تشكيل نواحي اشباع دائم نسبت به ساير قسمت هاي سازه آمادگي بيشتري را براي تخريب در برابر نم زدن نشان مي دهند جلوگيري مي گردد (ACI 210.2 R , 325.9 R).

ه) عمل آوري بتن را نبايد ناديده گرفت. اين مرحله شامل مراقبت از بتن در برابر دماهاي بالا و نيز تأمين رطوبت در سنين اوليه بتن مي باشد. (عمل آوري مناسب به عنوان ارزان ترين شيوه ممكن به منظور افزايش مقاومت و دوام سازه مطرح مي گردد). (ACI 308 305, 306).

و) بازرسي دقيق بايد در تمام مراحل ذكر شده انجام شود.


تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، فاطمه اسمعیلی سوره ، احسان نظری ، حمید رضا نظری ، علی رنود ، حسین ترکی ، سعید قاسم پور ، علی اصغری


پیام‌های داخل این موضوع
پرسش و پاسخ در زمینه تکنولوژِی بتن - توسط مسعود شفقی - 05-10-2012، 11:41 PM
Love a good read of this forum :) - توسط FrankJScott - 04-03-2020، 06:55 AM
Love a good read of this blog :) - توسط FrankJScott - 09-18-2020، 11:16 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان