..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..

نسخه‌ی کامل: گفتگوی شرکت کنندگان در مسابقات سازه های ماکارونی دانشگاه زنجان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
با سلام
سئوالات مربوط به آیین نامه های مسابقات در خود تاپیک آیین نامه ها پاسخ داده خواهد شد.

بدرود
سلام
بعد از مدت ها گفتم حالا که هر چسب با مارک تجاری مجازه یه نکته کوچولو بگم
در درس فولاد 1 برای طراحی سقف های سوله ها برای کاهش خیز تیرهای ناودانی یا هر پروفیل دیگری از قطعاتی به نام ((سگ رت)) استفاده میشه که این مقاومت تیر در برابر لنگر رو افزایش میده چون خیز کمتر میشه و در نتیجه کرنش ها به ازای بار واحد کاهش پیدا میکنه(میتونید برای بهتر فهمیدن موضوع خودتون برید دنبالش)
حالا با توجه به کار سگ رت میتونیم از یک ترفند که تقریبا همون کار رو انجام میده استفاده کنیم
*چسب های نواری انواع و اقسام دارند و از لحاظ گسیختن هم دو نوع هستند یکی مثل چسب کاغذی تقریبا بدون کش اومدن گسیخته میشه(مثل مصالح ترد)و نوع دیگرش هم خیلی کش میاد تا گسیخته بشه(مثل مصالح نرم)
*با توجه به اینکه ماکارونی از مصالح ترد هست و کوچکترین لرزشی ممکنه باعث ترک خوردگی اون بشه پس باید تمامی مهار هایی که برای اون انجام میدیم تا جایی که ممکنه گسیختگی نرم داشته باشند
*از دو نکته بالا نتیجه میگیریم که اگر ما از چسب نواری پول برای مهار وسط اعضای فشاری استفاده کنیم هم به یکپارچکی مجموعه اعضا کمک میکنیم و هم مطمئنیم که حتی اگر چسب گسیخته بشه به نرمی گسیخته میشه و تقریبا آسیبی به سازه وارد نمیکنه و مقاومت اعضای فشاریمون در برابر لنگر افزایش پیدا میکنه
شاید من اشتباه کنم اگر عزیزی ایرادی داره گوش میکنیم...
یاحق
سلام
جناب رنود از ایده ای که دادید ممنون

ولی فک نمیکنید این کاری که شما میکنید با توجه به اینکه شما میگید ماکارونی جنسش ترد و شکننده است و براحتی ترک برمیداره باعث یه جور عکس العمل تکیه گاهی میشه ؟
چون هر دو طرف المان فشاری اتصال گیرداره و اگه اون چسب به وسط المان بیوفته از کمانش المان جلوگیری میکنه و باعث میشه تنش بیشتری به اونجا وارد بشه چون باید المانهای فشاری چند درجه آزادی داشته باشه.....

و در ضمن خودتون تو نتیجه گیری گفتید تقریبا آسیبی وارد نمیکنه ولی در هر صورت آسیبو وارد میکنه. : « هم مطمئنیم که حتی اگر چسب گسیخته بشه به نرمی گسیخته میشه و تقریبا آسیبی به سازه وارد نمیکنه »

البته این نظر شخصیه بنده بود.....

یا حق
سلام
جناب مهندس رنود استفاده از چسب طبق قوانين فقط در گره ها مجاز مي باشد پس استفاده از چسب نواري در اين نوع ايين نامه كلا فكر خوبي نيست البته اگه بند چسب كاري فقط در گره ها برداشته بشه ايده شما قابل استفاده هست
سلام جناب خدایی
خوبه که با اینکه مهندسی کامپیوتر میخونید تا این اندازه ریز میتونید مسائل عمران رو بگید!!!
چسب(گره)ما موقعی بحرانی میشه که تحت کشش قرار بگیره چون که از لحاظ لهیدگی با اون قطر چسبکاری که بین ماکارونی های گره های معمولی قوس هست اصلا به کار ما نمیاد و از لحاظ فشار هم که کاری نمیکنه پس فقط میمونه
به نظرم موضوع مشخص شد...به نظرم میاد با توجه به درس تحلیل سازه و مقاومت مصالح برای مصالح ترد هر چه اتصالاتمون صلب تر باشند بهتره
راستی یک مورد هم یادم رفت...اتصالات ما در سازه ماکارونی در تمامی محورها به صورت نیم مفصل هست که ما به جهت آسودگی تحلیلمون تمام اونهها رو مفصل فرض میکنیم وگرنه با یک سازه با بسیاری از درجات نامعینی رو به رو میشیم چون لنگرها مجهولاتی هستند که معادله ندارند...
یاحق
سلام
چسب کاغذی ایده خوبیه .
چسب نواری هم واسه اعضای فشاری ایده خوبیه . اما این نکته رو در نظر بگیرید که اگه عضو کششی شما 3 رشته باشه و طول اون کمتر از 5 سانت باشه . کمانشی تو عضو فشاری وجود نداره که شما بخواید با این کار جلوی کمانش اون عضو رو بگیرین . اگه عضوتونم 2 رشته باشه با زدن چسب نواری در جهتی که خودش مقاوم است مقاومترش میکنید اما در جهت دیگش هیچ تاثیری تو سازه نمیزاره .
اگه واسه این کار میخواید استفاده کنید اصلا جالب نیست .

من یبار تو یه مسابقه از چسب کاغذی استفاده کردم . اگه کسی وقت تست داره و دوست داره تست کنه تو قسمت بالا و پایین کششی که داخل گره میره از چسب کاغذی استفاده کنه و نتیجش رو ببینه . دلیلشم تو استفاده چسب کاغذی تو این قسمت ها بالا بردن قطر ماکارونی در جایی که بیشترین تمرکز تنش رو داریم و در نتیجه کم کردن تنش روی عضو در اون قسمت . یکم سخت میشه این کارو کرد چندتا نمونه کششی امتحان کنید دستتون راه می افته . البته بین خود ماکارونی و چسب کاذی تو اون قسمت یه چسبی باید بزنید که چسب کاغذی بتونه کار خودش رو انجام بده .

تو یه قسمت دیگه سازه هم استفاده از یه مدل چسب کاغذی خیلی میتونه موثر باشه . و یه مدل چسب کاغذی هست که یه مقدار کلفتر نسبت به بقیه و میتونید تو قسمت گره مرکزی از اون استفاده کنید . بدین صورت که بعد زا زدن یه مقدار چسب دوقلو چسب کاغذی رو روی اون بزارید و دوباره یه مقدار چسب دوقلو روی اون بریزید .
اگه دیده باشید . تو خیلی از سازه ها نخ باعث برش در گره مرکزی میشه و این چسب میتونه تو گره کمک کنه به تقویت گره مرکزی .

این 2تا مورد هیچ مشکلی باآیین نامه نداره . فقط طول چسب کاریتون میشه طول چسب کاغذی +چسب دوقلو.

آخر هفته یه طرح میزارم تو سایت . شرکت کردنم تو مسابقه احتمالش داره به صفر نزدیک میشه .

موفق باشید .
سلام خدمت دوستان و جناب رنود

جناب رنود عزیز من رشتم مهندسی کامپیوتر نیست و حقوقه(انسانی بودم ولی علاقه شدید به رشته مکانیک و عمران) ...

شما گفتید که اتصالات تو سازه ماکارونی نیم مفصله بنظرتون اگه ما از چسب دوقلو فشار قوی جلاسنج و یا چسب 123 استفاده کنیم میشه گفت اتصالاتمون مفصله؟؟؟؟؟؟

در صورتی اتصال مفصلیه که از چسب حرارتی استفاده کنیم.
سلام خدمت دوستان عزیز
از راهنماییهای دقیق وبجای شما ممنون....

به نظر من استفاده از چسب کاغذ مناسب نیست البته نه اینکه نباشه هست ولی در المان های فشاری کار ساز نیست ولی میتونیم تو المانهای کششی که از چند رشته استفاده میکنیم برای اینکه همه باهم تویه راستا به کشش بیافتن از چسب کاغذ استفاده کنیم البته اگه آیین نامه اجازه بده....
منتظر شگفتی ما هم باشید
با سلام خدمت تمامی اساتید محترم...
بنده از جمع itssa فقط جناب مهندس رنود رو میشناسم اونم از بعد مسابقات منطقه ای گچساران (: .. از اینکه به این جمع پیوستم بسیار خوشحالم
امیدوارم که مسابقات به بهترین شکل برگزار بشه و ما شاهد سازه های جدید و ابتکار گروه های شرکت کننده باشیم.
برای تمامی گروه های شرکت کننده آرزوی موفقیت می کنم ... در ضمن منتظر شیرازی ها هم باشید ... اونقدرام بی حال نیستن Wink
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14